Rozhovor: "Baví ma robiť zmeny a vidieť, že to prináša ovocie" | Eventlads.sk

Rozhovor: "Baví ma robiť zmeny a vidieť, že to prináša ovocie"

Snažím sa veľa vecí vyrábať sám, pridáva to na hodnote drinkom.

Ako veľa mladých odišiel do zahraničia skúsiť svoje šťastie, dostal príležitosť, ktorej sa chopil a dnes je bar manažérom prestížnej reštaurácie v Liverpoole. Reč je o Michelovi Pasztovi, ktorý sa pričinil o vytvorenie cocktail menu pre Event Lads a zdieľal aj svoje receptúry na domáce suroviny, ktoré sú základom našich drinkov.

1.    Ahoj, v skratke sa prosím predstav našim čitateľom, ktorí ťa nepoznajú.

Ahojte, volám sa Michel, narodil som sa v Belgicku, ale vyrastal som v Bratislave, až kým som v 23 rokoch neodišiel do Anglicka. Momentálne pracujem ako Bar manager vo fine dining reštaurácii v Liverpoole.

2.    Stručne nám opíš svoju doterajšiu kariéru za barom.

Moja kariéra za barom nie je taká dlhá, prakticky som na plný úväzok začal pracovať za barom až tu v Anglicku. Na Slovensku som mal popri výške brigády, ale to by som úplne nerátal. Začal som v Hiltone v Chesteri a potom som prešiel do Panoramic 34, kde som sa vypracoval na managera.

3.    Ako si sa dostal do jednej z najlepších liverpoolských reštaurácií Panoramic 34?

Bola to celkom náhoda. Chcel som si ísť pocestovať do sveta, no pár dní pred odchodom som dostal ponuku, ktorá mi úplne zmenila plány.

4.    Aká bola tvoja cesta na pozíciu bar managera a čo všetko táto práca obnáša?

Začal som tu ako barman a neskôr sa vytvorila pozícia Head Bartender, ktorú mi ponúkli. Keď odišiel predošlý manager, malo to veľmi rýchly spád a prevzal som to po ňom. Je to veľká zodpovednosť, pretože len bar má mesačný obrat 65000 £ a ja som zodpovedný za celkový výsledok na audite každý mesiac. Ale musím priznať, že ma to baví, robiť zmeny a vidieť, že to nakoniec prináša ovocie.

5.    Skús porovnať pracovné prostredie, podmienky a hostí na Slovensku a v Anglicku?

Slovensko je ešte v plienkach, čo sa týka barovej kultúry. Za posledné roky sa otvorili veľmi kvalitné bary s kvalitnými barmanmi, ale Anglicko je mekkou. Najlepší slovenskí barmani ako Erik Lorincz či Marian Beke sú práve tu. Navyše pracovné podmienky sú tu omnoho lepšie. Čo sa mi veľmi páči je, že dajú šancu aj cudzincovi bez veľkej praxe, ak ukáže, že na to má. Hostia sú rôzni, ale celkovo sa mi páči, že nezáleží na veku a pohlaví, každý pije cocktaily. Či príde 95-ročná pani a dá si svoje obľúbené Martini alebo 18-roční mladí ľudia. Pravdaže životná úroveň je tu vyššia a ľudia si to môžu dovoliť.

6.    Sleduješ aj slovenskú barovú scénu? Ak áno, koho/čo?

Áno, sledujem. Vždy keď som doma, v Bratislave, navštívim Sky Bar, Antique American Bar, Spin, Michalska Cocktail Room a Old Fashioned. Už je to taká tradícia a som rád, že sa to u nás rozrastá. Najviac doma sledujem asi tím zo Sky Baru, ale veľmi sa mi páči koncept Michalska Cocktail Room.

7.    Vieme o tebe, že si pripravil aj cocktail menu pre Event Lads. Čím si sa inšpiroval pri vytváraní drinkov?

Chalani ma inšpirovali hlavne konceptom Apothéka a keďže mám zopár kníh s receptami starých mám, využil som do cocktailov ingrediencie, ktoré v minulosti používali na rôzne choroby ako liek.  

8.    S akými surovinami najradšej pracuješ, dávaš prednosť lokálnym alebo radšej tým slovenským aj keď pôsobíš v zahraničí?

Dávam prednosť tým lokálnym a čo najčerstvejším. Vzbudzuje to u hostí záujem, keď sa dozvedia, že neďaleko od nich je šafránová farma, bylinkáreň, včelári, o ktorých predtým nepočuli. Snažím sa veľa vecí vyrábať sám, pridáva to drinkom na hodnote a sú to v podstate štandardy, ktorými sa riadia aj michelinské reštaurácie. Tak prečo by to nefungovalo aj na bare?

9.    Ako na tvoj výber reagujú kolegovia a hostia?

Hostia väčšinou pozitívne, lebo vymýšľame stále niečo nové a nie je veľa miest, ktoré by nám v meste konkurovali. Kolegovia sa občas sťažujú, že majú toho veľa, ale to berieme s úsmevom.  

10.    Je pre teba dôležité pracovať s vlastnými surovinami? Je to naozaj cítiť v drinku?

Áno, veľmi. Ten rozdiel cítia výrazne najmä hostia a hlavne je to tak jednoduché vyrobiť si vlastné sirupy, infúzie, bittre, fermentované nápoje.

11.    Blížia sa vianočné večierky, mení sa sezónne ovocie a zelenina, čo to pre teba znamená? A aké sú trendy na jeseň/zimu za barom?

Na zimu sa prechádza prevažne k ťažším drinkom s typickými vianočnými koreninami ako škorica, klinčeky a pod. To sú všetko zaužívané a osvedčené veci, ale zárukou úspechu je poskytnúť niečo, čo hostia ešte nemali. Hlavne sa nebáť experimentovať s inými bylinkami, ovocím alebo ponúkať aj teplé miešané nápoje.

12.    Aké drinky si ty vychutnávaš najviac - aké chute, druhy alkoholu máš rád?

Ja som veľmi jednoduchý človek, môj obľúbený drink je Classic Daiquiri, ale vždy sa rád nechám prekvapiť niečím, čo som ešte nemal alebo nevyskúšal. Ako barman čerpám inšpiráciu zo všetkých miest a všetkých drinkov, čo vidím a ochutnám.  

Nechajte si zasielať novinky z nášho blogu

Odoslaním formuláru udeľujte súhlas so spracovaním osobných údajov.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach: