Rozhovor: „Každý úspech aj neúspech ma niečo naučil" | Eventlads.sk

Rozhovor: „Každý úspech aj neúspech ma niečo naučil"

Riadi sa sloganom: vášeň a profesionalita a tieto slová ho naozaj vystihujú. Jeho práca ho napĺňa a ľudí, barmanov fascinujú jeho výsledky práce. Sekretár Slovenskej barmanskej asociácie, víťaz desiatok barmanských súťaží, ambasádor svetových značiek a je nám cťou povedať, že aj náš kamarát - Tomáš Gyén.

1. Tomáš, medzi úspechy na tvojom konte patrí napríklad aj cena za najlepší nealko cocktail v súťaži Mattoni Grand Drink 2018. Je pre teba miešanie alko a nealko drinkov odlišné?

Určite sú odlišnosti v rámci vytvárania alko a nealko drinkov. Napríklad pri nealko drinkoch sa zamýšľam aj nad sezónou – či to bude studený alebo horúci nealko drink, či pôjdem viac do regionálnych surovín alebo ultra ingrediencií. Skôr idem do jednoduchosti v rámci servisu, aby bol reprodukovateľný a jednoducho použiteľný aj v rámci nákladovosti, aby bol viac zero waste, koľko kcal bude mať drink atď. Naopak pri alkoholických drinkoch je to viac o príbehu, originalite, servise, zaujímavosti surovín...

 

2. Ktorý úspech svojej profesionálnej kariéry si najviac ceníš?

Určite si veľmi cením každú súťaž ktorú som absolvoval, všetky stretnutia, priateľov, skúsenosti, každý úspech aj neúspech ma niečomu priučil. Pre mňa neexistujú výhry a prehry ale to, že sa stále učíme a snažíme sa prekonať samých seba, aby sme boli lepší. Ale najviac zo všetkých je to titul World Champion na Mattoni Grand Drink. 

3. Momentálne sa do popredia dostávajú rôzne netradičné či sezónne suroviny. Ako vidíš ty trendy na rok 2019? 

Skôr sa budú preferovať viac regionálne, domáce suroviny. Či už to bude Borovička namiesto Ginu, lesné ovocie, domáce bylinky, viac jednoduché, menej zložkové drinky z kvalitnejších ingrediencií s pekným servisom. V tých najlepších baroch to budú na mieru navrhované a vytvárané servisy od uznávaných umelcov, budú sa viac používať rôzne tinktúry, éterické oleje, oleje, vermuthy. Budú preferované viac nízko alkoholické drinky – spritzy, drinky na báze likérov, šumivých vín, pív. Pri nealkoholických drinkoch sa viac budú používať čaje, cascara, káva v rôznych formách ako espresso, filtrovaná, cold brew, kakaový čaj z obalu bôbu. Veľkým trendom budú aperitívové, ginové drinky, kulinárske drinky a kombinácie drinkov a jedla. 

4. Aké sú tvoje skúsenosti s barcateringom? Sú u klientov flair a barmanské show ešte obľúbené? 

Mám za sebou pár rokov aktívnejšieho pôsobenia v rámci bar cateringových eventov, určite áno – dokonca vnímam že záujem je intenzívnejší a klienti si viac vyberajú daného barmana nech je na určitej úrovni a show je kvalitná. Problém skôr je, že je na Slovensku málo kvalitných a šikovných flairových barmanov.

5. Prezraď nám, aký drink si naleješ/namixuješ po ťažkom pracovnom dni.

Záleží na aktuálnom dni, psychickom stave (víno, kvalitný destilát, pivo) ale asi najradšej Gin Tonic alebo Borovička Tonic.

 

 

Nechajte si zasielať novinky z nášho blogu

Odoslaním formuláru udeľujte súhlas so spracovaním osobných údajov.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach: